dydaktyka

Jak zdać egzamin?

Masz problem ze zdaniem egzaminu? Nie radzisz sobie ze stresem? Uważasz że egzaminatorzy się na Ciebie uwzięli? Ten dział jest zdecydowanie dla Ciebie!

Zdanie egzaminu na prawo jazdy nie zależy tylko od twoich umiejętności. Składa się na to wiele czynników. Dla bardzo wielu osób egzamin wiąże się z ogromnym stresem i to właśnie on często bywa przyczyną negatywnego wyniku. Przygotowując się do egzaminu nie zapominajmy o przygotowaniu psychicznym. Każdy z nas ma swoje sprawdzone metody radzenia sobie ze stresem, ale na pewno poczujemy się pewniej jeśli będziemy dobrze rozumieć przepisy. Może ci też pomóc zapoznanie się z dokładnymi kryteriami oceniania na egzaminie i przepisami dotyczącymi prowadzenia egzaminu. Poznaj swoje prawa. Pamiętaj o pozytywnym nastawieniu. Idziesz zdać egzamin, a nie go oblać. Nie ulegaj przesądom, że za pierwszym razem nie można zdać!

Egzamin teoretyczny

Przystępując do egzaminu teoretycznego pamiętaj aby się nie śpieszyć, 25 minut to naprawdę dużo czasu by odpowiedzieć na 18 pytań. Nie obawiaj się też komputera. Egzaminator ma obowiązek dokładnie wytłumaczyć działanie programu. Program egzaminacyjny obsługuje się specjalną klawiaturą z dużymi przyciskami, więc nie musisz umieć posługiwać się myszką. Dobre ośrodki szkolenia kierowców dysponują programami identycznymi z programem egzaminacyjnym, więc możesz wcześniej zaznajomić się z tym programem.
Dokładnie czytaj pytania. Rozwiązując testy na pewno już przekonałeś się, że wiele pytań jest dość podchwytliwych. Przeczytaj więc je dokładnie i postaraj się zrozumieć ich sens. Pamiętaj, że test jest wielokrotnego wyboru (prawidłowa może być jedna, dwie lub wszystkie trzy odpowiedzi) więc najlepiej rozpatruj każdą odpowiedź oddzielnie. Zawsze możesz też wrócić do poprzedniego pytania, jeśli uznasz, że się pomyliłeś i je poprawić. Aby zdać nie możesz popełnić więcej niż 2 błędów.

Egzamin praktyczny

Plac manewrowy:

Najpierw egzaminator poprosi jedną osobę by wylosowała zestaw egzaminacyjny. To właśnie te wylosowane manewry będziesz wykonywał. Czekając na swoją kolej staraj się nie denerwować, zwłaszcza jeśli kilka osób przed tobą nie zdało. Jeśli zaczniesz myśleć, że też nie zdasz na pewno tak się stanie! Gdy nadejdzie twoja kolej i wsiądziesz do samochodu poczekaj chwile by się uspokoić. Nie zapomnij o przygotowaniu do jazdy. Spokojnie ustaw wygodnie fotel, wyreguluj lusterka i zapnij pasy. Jeśli jeszcze tego potrzebujesz poczekaj chwile nim włączysz silnik. Nie denerwuj się jeśli na samym początku zgaśnie ci silnik. Nawet doświadczonym kierowcom to się zdarza gdy wsiadają do innego samochodu.
Wykonując manewry bądź skupiony, przypomnij sobie jak wykonywałeś je przed egzaminem. Jeżeli egzaminator nie zaliczy ci któregoś manewru, ma obowiązek poinformować co zrobiłeś źle. Pamiętaj! Każdy element możesz powtórzyć. Może byłeś nieodpowiednio ustawiony do zadania w czasie egzaminu pomiędzy zadaniami możemy dowolnie manewrować tak aby ustawić się do zadania w optymalnym miejscu.

Jazda miejska:

Zaczynając jazdę miejską nie myśl o egzaminatorze jak o wrogu. Staraj się jechać spokojnie z dopuszczalną prędkością, jednak uważaj, żeby nie jechać zbyt wolno. Egzaminator może to uznać za utrudnianie ruchu innych uczestników a w pewnych sytuacjach za zagrożenie bezpieczeństwa ruchu. Nie przejmuj się jeśli raz zgaśnie ci silnik. Dopiero popełnienie dwa razy tego samego błędu powoduje nie zdanie egzaminu. Pamiętaj że egzaminator nie może wydawać poleceń niezgodnych z przepisami ruchu drogowego. Jeżeli niedosłyszałeś polecenia lub nie zrozumiałeś go upewnij się np. w którą drogę masz skręcić. Jeżeli nie udało ci się wykonać polecenia np. nie zdążyłeś ustawić się na lewym pasie przed skręceniem w lewo jedż przepisowo i spróbuj zgodnie z przepisami np. zawrócić na następnym skrzyżowaniu i wykonać polecenie.

Gdy się nie powiedzie

Jeśli nie zdałeś egzaminator jest zobowiązany do podania przyczyn wydania negatywnej oceny. Nie zniechęcaj się porażką. Każdemu mogło to się zdarzyć. W domu, na spokojnie przeanalizuj jakie popełniłeś błędy. Czy potrzebujesz dodatkowych jazd aby lepiej panować nad pojazdem, czy może główną przyczyną był stres. Przed przystąpieniem do ponownego egzaminu postaraj się popracować nad swoimi słabymi stronami. Będziesz już dokładnie wiedział co cię czeka, a zatem będziesz mógł się jeszcze lepiej przygotować. Egzamin teoretyczny jest ważny pół roku. Po trzykrotnym nie zdanym egzaminie musisz odbyć kurs dodatkowy (minimum 5 godzin jazdy).