dydaktyka

Programy

Poznaj programy, których używamy w naszej szkole do jak najlepszy przygotowania naszych kursantów do egzaminów państwowych.

W naszym ośrodku w czasie szkolenia korzystamy z trzech programów. Wprowadzenie komputerów do ośrodka znacznie usprawniło szkolenie jak i pomogło wielu kursantom w szybszym opanowaniu przepisów ruchu drogowego.

Program domultimedialnych prezentacji

Ten program wykorzystujemy do prowadzenia wykładów. Za jego pomocą omawiamy wszystkie przepisy ruchu drogowego. Program zawiera ponad 3000 ilustracji obrazujących praktyczne zastosowanie omawianych przepisów, jak również dziesiątki przykładów najczęściej spotykanych sytuacji na drodze. Program zawiera też animacje oraz zdjęcia i filmy. Ilustracje w programie przedstawiają sytuacje nie tylko "z lotu ptaka", tak jak większość dostępnych na rynku pomocach dydaktycznych, ale także przepisy przestają być abstrakcją , a kandydat na kierowcę może jeszcze przed rozpoczęciem jazd w praktyczny sposób nauczyć się jak sobie radzić w trudnych sytuacjach drogowych.

Program do samodzielnych ćwiczeń

Ponieważ wiadomości zdobyte na wykładzie trzeba jeszcze utrwalić wprowadziliśmy drugi program, dzięki któremu każdy kursant może powtórzyć sobie wszystkie przepisy i sprawdzić swoją wiedzę w rozwiązując testy. Program ten składa się z trzech części:

 • Wykłady. Ten dział zawiera przepisy ruchu drogowego. Są one napisane przystępnym językiem i ilustrowane planszami bardzo dobrze obrazującymi omawiany przepis.
 • Testy tematyczne. W tym dziale znajdują się pytania testowe dotyczące pojedynczego tematu. Testy te pozwalają na praktyczne sprawdzenie swojej wiedzy z danego działu.
 • Test praktyczny. Jest to najbardziej lubiany dział tego programu. Zawiera on jedną ilustrację oraz proste pytania na które odpowiada się tylko tak lub nie. Ten test sprawdza czy uczeń rozumie przepisy czy tylko wyuczył się testów. Sprawdza też czas reakcji na daną sytuacje i pomaga nauce szybkiego podejmowania decyzji na drodze.
Program zwiera też egzamin wewnętrzny. Jest to przekrojowy test zawierający pytania ze wszystkich dziedzin przepisów drogowych.

Program egzaminacyjny

Program ten jest wykorzystywany w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego do przeprowadzenia egzaminów. Zawiera on przekrojowe pytania z zakresu przepisów ruchu drogowego. Na tym programie kursanci sprawdzają swoje umiejętności przed egzaminem. Wszystkie programy w naszym ośrodku można obsługiwać za pomocą specjalnej klawiatury z dużymi przyciskami (takiej samej jak na państwowym egzaminie). Dzięki temu nie trzeba umieć korzystać z komputera ani posługiwać się myszką, aby ćwiczyć na naszych programach. Ćwiczenia przy komputerze nie wchodzą w zakres 17 godzin wykładów. Ćwiczenia te są nie odpłatne ale też nie obowiązkowe. Każdy uczeń może przyjść na ćwiczenia od godz. 9.00 do 21.00

Program - Nauka Jazdy - Wykłady:

Program "Nauka jazdy - wykłady" jest to bardzo prosta w obsłudze prezentacja wszystkich przepisów ruchu drogowego. Program ten przeznaczony jest dla instruktorów nauki jazdy prowadzących wykłady. Służy do pełnoekranowej prezentacji zawartych w nim materiałów. Zawiera prawie 3000 ilustracji obrazujących praktyczne zastosowanie omawianych przepisów, jak również dziesiątki przykładów sytuacji drogowych. Program jest tak ułożony, że cały kurs teoretyczny może być przeprowadzony w około 30 godzinach lekcyjnych. Ilustracje w programie przedstawiają sytuacje nie tylko "z lotu ptaka", ale także zza samochodu i zza kierownicy. Powoduje to, że przepisy nie są tylko abstrakcją i kursant od razu może zobaczyć ich zastosowanie w ruchu drogowym. Wykłady poprzedzone są wprowadzeniem, w którym powtarzane są wcześniejsze zagadnienia a omawianie przepisów przeplatane jest przykładami. Jest to jedyny program, za pomocą, którego zajęcia prowadzane są z pełnym zaangażowaniem kursantów rozwiązujących przedstawiane sytuacje na drodze. Instruktor po zakupieniu programu musi wcześniej zapoznać się z planszami. W tym celu w programie umieszczono pomniejszone ilustracje z opisami. Wykładowca może początkowo prezentować wykład z pomniejszonymi ilustracjami czytając i rozwijając komentarze. Niepowtarzalną zaletą tego programu jest możliwość zmiany kolejności wyświetlanych ilustracji. Jeżeli wykładowcy nie odpowiada kolejność plansz zaproponowana przez autora programu, może je w obrębie jednego tematu przesunąć w inne miejsce i ułożyć po swojemu. Wykład jest przeplatany przykładami, lecz jeżeli instruktorowi nie odpowiada taki układ, może wszystkie przykłady przesunąć na koniec. Ideą tego programu jest umieszczenie tylu ilustracji, aby w czasie wykładu nie pominąć żadnego przepisu ruchu drogowego
W programie umieszczono następujące działy:

 • Podstawowe definicje
 • Znaki ostrzegawcze
 • Znaki zakazu
 • Inne znaki
 • Pierwszeństwo na skrzyżowaniach równorzędnych
 • Pierwszeństwo na skrzyżowaniach ze znakami
 • Sygnały świetlne
 • Manewry na drodze
 • Wyprzedzanie
 • Zatrzymanie i postój oraz znaki poziom
 • Zmiana pasa ruchu i zmiana kierunku
 • Zachowanie wobec pieszych i na przejazdach
 • Używanie świateł w, pojazdach
 • Sytuacje nietypowe
 • Prędkość hamowanie
 • Technika kierowania pojazdem
 • Obsługa pojazdu
 • Przepisy kat C
Prezentowane materiały są pokazywane na pełnym ekranie. Program można obsługiwać myszką komputerową lub klawiaturą. Jednak obsługa myszką jest korzystniejsza gdyż kursor może służyć jako wskaźnik. Za pomocą jednego kliknięcia myszką przechodzi się do następnej ilustracji, można też wrócić do poprzednie Minimalne wymagania komputera to procesor pentium II, i system Windows 98. W zależności od wielkości sali ilustracje można pokazywać na dużym monitorze komputerowym, lub na ekranie dużego telewizora. Aby korzystać z telewizora komputer powinien posiadać kartę graficzną z wyjściem telewizyjnym. Najlepszym i już nie tak kosztownym rozwiązaniem jest projektor multimedialny.

Program do samodzielnych ćwiczeń

Ponieważ wiadomości zdobyte na wykładzie trzeba jeszcze utrwalić, wprowadziliśmy drugi program, dzięki któremu każdy kursant może powtórzyć wszystkie przepisy i sprawdzić swoją wiedzę rozwiązując testy. Jest to jeden z niewielu programów, w którym oprócz całego zakresu przepisów ruchu drogowego są pytania inne niż egzaminacyjne, co pozwala na obiektywną ocenę posiadanej wiedzy. W tym programie każdy użytkownik indywidualnie loguje się i program pamięta jego postępy w nauce.
Poniżej przedstawiamy główne działy programu:

Dział Wykłady. Ten dział zawiera przepisy ruchu drogowego. Są one napisane przystępnym językiem i ilustrowane planszami bardzo dobrze obrazującymi omawiany przepis. Nauka jest podzielona na kilkanaście działów. Każdy dział jest podzielony na kilkadziesiąt punktów (np. znaki ostrzegawcze mają około 50 punktów). Do każdego punktu może być dołączona dowolna ilość przykładów, mogą być filmy. Kursant może sam decydować ile przykładów obejrzeć, czy obejrzeć film lub dodatkowe informacje.

Testy tematyczne. W tym dziale znajdują się pytania testowe dotyczące pojedynczego tematu. Testy te pozwalają na sprawdzenie swojej wiedzy z danego działu (są to inne pytania niż stosowane na egzaminach państwowych). W teście tym po zatwierdzeniu odpowiedzi ukazuje się ramka z poprawną odpowiedzią i komentarzem. Nowością w teście jest to, że w wielu pytaniach są trzy ilustracje po jednej do każdej odpowiedzi, co pozwala na bardziej przejrzyste pokazanie sytuacji.

Testy praktyczne. Jest to najbardziej lubiany dział tego programu. Zawiera on jedną ilustrację oraz proste pytanie, na które odpowiada się tylko "tak" lub "nie". Ten test sprawdza czy uczeń rozumie przepisy, czy tylko wyuczył się testów na pamięć. Sprawdza też czas reakcji na daną sytuację i pomaga nauczyć się szybkiego podejmowania decyzji na drodze. Test praktyczny jest zgodny z założeniami nowego systemu egzaminowania.

Program zwiera też egzamin wewnętrzny. Jest to przekrojowy test zawierający pytania ze wszystkich dziedzin przepisów drogowych. Właściciel programu może sam ustalić ile pytań będzie się zawierał egzamin z konkretnego tematu. Po zakończeniu egzaminu użytkownik sprawdzić błędne odpowiedzi. Po wskazaniu takiego pytania ukazuje się informacja, jakie odpowiedzi są prawidłowe dla tego pytania oraz krótkie uzasadnienie prawidłowości tych odpowiedzi